Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oblany test z odpowiedzialności

20 czerwca 2016 | Publicystyka, Opinie | Tomasz F. Krawczyk
źródło: materiały prasowe

Część postępowych dziennikarzy szerzy po Europie najgorsze fobie, stereotypy i przesądy na temat Polski. Zapominają przy tym, że kiedyś sami będą musieli się z nimi ponownie zmierzyć – podkreśla politolog.

Jednym z kluczowych pojęć teorii państwa myśliciela Carla Schmitta jest pojęcie jedności, które musi być nieustannie budowane, wzmacniane i odnawiane. Jedność jest dla Schmitta swego rodzaju stanem ontologicznym danej wspólnoty. Wyrazem jej wewnętrznej spójności (niekoniecznie homogeniczności), solidarności i odpowiedzialności za los członków wspólnoty.

Także Polska codziennie przechodzi test z budowania jedności. Patrząc jednak na to, co się dzieje przez ostatnie miesiące, nietrudno stwierdzić, że spora część postępowego establishmentu, na czele z niektórymi dziennikarzami „Gazety Wyborczej", którzy postanowili opisywać rzekome budowanie państwa autorytarnego na łamach niemieckiej prasy, tego testu nie zdaje. Nie zdaje go też, niestety, część prawicy.

Otoczenie coraz trudniejsze

I to wcale nie konflikt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10475

Wydanie: 10475

Spis treści
Zamów abonament