Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska i Chiny: nowe otwarcie w gospodarce

20 czerwca 2016 | Ekonomia
W wymianie handlowej Polski i Chin utrzymuje się wielka dysproporcja
źródło: Rzeczpospolita
W wymianie handlowej Polski i Chin utrzymuje się wielka dysproporcja

W czasie wizyty prezydenta Xi Jinpinga mają zostać popisane umowy m.in. o inwestycji w branży elektronicznej w Opolu i o eksporcie polskich przetworów mlecznych, farmaceutyków oraz artykułów dla dzieci.

Adam woźniak

Rozpoczynająca się oficjalnie w poniedziałek wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga ma się przyczynić do zwiększenia współpracy gospodarczej obu krajów: wymiany handlowej, inwestycji i realizacji wspólnych przedsięwzięć w ramach nowej chińskiej strategii otwierania się na zagranicę: One Belt One Road. Jej efektem ma być rozpoczęcie rozmów pomiędzy firmami z Polski i Chin.

Spodziewane jest m.in. otwarcie chińskiego rynku dla polskich produktów spożywczych, w tym wieprzowiny, drobiu i jabłek. Mają zostać zawarte umowy dotyczące m.in. współpracy przy projektach infrastrukturalnych, tworzeniu parków przemysłowych, centrów logistycznych, zniesienia VAT na połączenia lotnicze czy wzajemnego uznawania dyplomów.

Umowę eksportową ma podpisać KGHM, podpisane będą umowy o eksporcie polskich farmaceutyków, przetworów mlecznych i artykułów dla dzieci, a także realizacji greenfieldowej inwestycji w Opolu w branży elektronicznej. Należy się spodziewać zwiększenia zaangażowania na polskim rynku chińskich instytucji finansowych.

Zachęcić inwestorów

Polska liczy na chińskie inwestycje. Dotychczasowe wyglądają skromnie, bo według NBP na koniec 2014 r. warte były niespełna 443 mln dol., co stanowiło 0,2 proc. skumulowanych inwestycji zagranicznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10475

Wydanie: 10475

Spis treści
Zamów abonament