Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawodawca jak lekarz nie powinien szkodzić

20 czerwca 2016 | Prawo | Marek Domagalski
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa

prof. Michał Romanowski | Wykorzystywanie formy spółki do przestępstwa należy wypalać rozżarzonym żelazem. Problem tkwi w metodzie – twierdzi profesor w rozmowie z Markiem Domagalskim.

Rz: Pakiet Morawieckiego przewiduje dla innowacyjnych firm, przedsięwzięć typu start-up „prostą spółkę akcyjną", szybko zawiązywaną, z kapitałem 1 zł. Czy to dobry pomysł?

Michał Romanowski: Nie wydaje się, aby podstawowym problemem start-upów w Polsce było prawo spółek. W każdym razie przedstawione argumenty nie przekonują. Szybka i prosta rejestracja spółki z o.o. jest w Polsce dostępna od kilku lat. Polska jest w tym zakresie pionierem w Europie, a projekt S24 wprowadzony przy sprzeciwie większości autorytetów prawa spółek okazał się sukcesem nie tylko statystycznym, ale rzeczywistym. Nie ma żadnego dowodu, że spółka S24 zwiększyła zagrożenie bankructwem. Sukces spółki z o.o. S24 wręcz rozszerzył możliwości rejestracji spółki online na spółki osobowe.

Czy jednak wymagania kapitałowe w Polsce nie stanowią bariery dla start-upów?

Byłem i jestem zwolennikiem odejścia spółki z o.o. od ustawowego minimum wielkości kapitału zakładowego przy jednoczesnym wprowadzeniu bardziej efektywnych instrumentów ochrony wierzycieli, takich jak test płynności i wypłacalności. Nie sposób jednak nie dostrzec, że obecny wymóg kapitału zakładowego dla spółki z o.o. wynosi 5 tys. zł. Nie da się obronić argument, że to kwota blokująca założenie firmy. Spółka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10475

Wydanie: 10475

Spis treści
Zamów abonament