Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Darowizna przedsiębiorstwa nie zawsze z PCC

20 czerwca 2016 | Podatki | Michał Samborski

Jeżeli w umowie darowizny znajdują się postanowienia dotyczące przejęcia długów firmy, to czynność ta będzie obciążona podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek zapłaty daniny ciąży wtedy na obdarowanym.

Michał Samborski

Przedsiębiorstwem – zgodnie z art. 551 kodeksu cywilnego – jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie podkreśla się w piśmiennictwie, że przedsiębiorstwo (zespół składników) nie obejmuje zobowiązań. Oznacza to, że czynność mająca za przedmiot przedsiębiorstwo, np. darowizna, sama z siebie nie obejmuje jego zobowiązań. Zastrzeżenie to ma znaczenie dla analizy opodatkowania darowizn podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC).

Tylko w części

W świetle art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy o PCC, podatkowi temu podlega czynność cywilnoprawna umowy darowizny w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Z przepisu tego wynika, że opodatkowana będzie tylko taka darowizna, która wiąże się jednocześnie z przeniesieniem na obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Znaczenie ma tu nie tyle sam przedmiot darowizny, co przejmowane w związku z nim obciążenia.

W tym kontekście należy zauważyć, że skoro w skład przedsiębiorstwa nie wchodzą zobowiązania, to w wyniku darowizny obdarowany tych zobowiązań z zasady nie nabywa (nie przejmuje). To jest zaś warunkiem opodatkowania PCC każdej darowizny. W konsekwencji z reguły darowizna przedsiębiorstwa nie będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10475

Wydanie: 10475

Spis treści
Zamów abonament