Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyspieszenie z Jednolitym Plikiem Kontrolnym dla małych i średnich

20 czerwca 2016 | Podatki | Damian Kubiś

Już 1 stycznia 2017 r. małe 
i średnie przedsiębiorstwa, 
a rok później mikrofirmy będą musiały przekazywać organom podatkowym ewidencję VAT w formie elektronicznej. Na jej dostarczenie będzie czas do 25. dnia następnego miesiąca.

Tak wynika z najnowszej nowelizacji ordynacji podatkowej (druk sejmowy 367), która 6 czerwca br. została podpisana przez prezydenta i 14 czerwca została opublikowana w Dzienniku Ustaw. To nowość w porównaniu z pierwotnymi założeniami. Początkowo bowiem zakładano, że Jednolity Plik Kontrolny (dalej: JPK) mniejsze firmy będą stosować dopiero od 1 lipca 2018 r. Wyjątkiem miała być sytuacja, gdy przedsiębiorcy będą sami chcieli korzystać z formatu JPK. Wówczas mogli go wybrać już od 1 lipca 2016 r. Od tego bowiem dnia JPK obowiązkowo będą stosować duże firmy.

Duzi z nowymi obowiązkami

Jako pierwsi – bo już 1 lipca 2016 r. – Jednolity Plik Kontrolny będą musieli zastosować duzi przedsiębiorcy. Duzi czyli jacy? Za dużych przedsiębiorców uważa się albo firmy zatrudniające ponad 250 pracowników albo firmy z obrotem powyżej 50 mln euro i wartością aktywów powyżej 43 mln euro.

Zastosowanie JPK będzie polegało na przekazywaniu do skarbówki danych finansowo-księgowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10475

Wydanie: 10475

Spis treści
Zamów abonament