Sądy niezdecydowane w sprawie skutków wydania majątku likwidacyjnego
Przekazanie rzeczowego majątku spółki kapitałowej w związku z zakończeniem działalności może powodować powstanie po jej stronie przychodu. WSA mają w tej kwestii różne zdania. Pozostaje czekać na jednolite rozstrzygnięcie NSA.
W ostatnim czasie pojawiły się ciekawe rozstrzygnięcia WSA dotyczące skutków w CIT wydania rzeczowego majątku likwidacyjnego przez spółkę kapitałową na rzecz jej udziałowców. Chodzi o wyrok WSA w Łodzi z 19 kwietnia 2016 r. (I SA/Łd 146/16) i wyrok WSA w Poznaniu z 21 kwietnia 2016 r. (I SA/Po 2430/15). Wyroki są ciekawe nie tylko z powodu niezwykle istotnej tematyki, jakiej dotykają. Intrygują również z uwagi na to, że prezentują dwa odmienne rozstrzygnięcia w tej samej kwestii – i to w odstępie zaledwie dwóch dni.
Skąd się biorą wątpliwości
W obydwu wskazanych przypadkach stan faktyczny oraz istota sporu były podobne. Celem podatnika było ustalenie czy likwidacja spółki kapitałowej, w wyniku której wydany zostanie na rzecz jej udziałowców majątek niepieniężny tej spółki, spowoduje powstanie przychodu podatkowego po stronie likwidowanego podmiotu.
Powodem zapytania podatnika i źródłem ewentualnego przychodu dla likwidowanej spółki w omawianych okolicznościach jest art. 14a usta- wy o CIT, wprowadzony od 1 stycznia 2015 r. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku uregulowania zobowiązania podatnika w naturze (tzn. poprzez wykonanie przez niego na rzecz wierzyciela świadczenia niepieniężnego), podatnik ten jest zobowiązany do rozpoznania przychodu podatkowego odpowiadającego wartości uregulowanego zobowiązania (lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta