Cadyk przysłużył się miastu nawet po śmierci
Powstanie Centrum Chasydzkie. Będzie służył turystom i żydowskim pielgrzymom, którzy przyjeżdżają na grób cadyka Elimelecha.
Pomysł na budowę Centrum Chasydzkiego jak mówi Monika Krawczyk dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego kiełkował od końca lat 90-tych, kiedy Polska jako kraj demokratyczny stała się otwarta na świat i bez trudu można było do niej przyjeżdżać. - W naszym kraju istnieje ogromna spuścizna kultury żydowskiej - w tym 1,2 tys. cmentarzy - która od zawsze przyciągała Żydów z całego świata – tłumaczy dyr. Krawczyk. Podkreśla, że nasz kraj przyciąga zarówno jak i tych, którzy mają w Polsce swoje rodzinne korzenie, a także tych, którzy kultywują tradycje duchowe - w tym związane z poszczególnymi nurtami duchowymi w judaizmie. Istnieje wiele "rodzin" chasydzkich, to wszystkie "rodziny" czy "szkoły" chasydzkie obecne w historycznie w Królestwie Polskim mają swój początek od cadyka Elimelecha z Leżajska, wybitnego rabina i lidera, który był uczniem rabina Dow Bera...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta