Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brytyjczycy się pogubili

20 czerwca 2016 | Świat | Jędrzej Bielecki
źródło: materiały prasowe

Joe Twyman | Brytyjski politolog: kampania Remain nie potrafiła wzbudzić entuzjazmu do Unii.

Rzeczpospolita: 23 czerwca Brytyjczycy opowiedzą się za wyjściem kraju z Unii Europejskiej czy pozostaniem w niej?

Joe Twyman: Gdybym miał się założyć, powiedziałbym, że Wielka Brytania pozostanie w Unii, to wciąż najbardziej prawdopodobna opcja. Ale w żadnym razie nie da się wykluczyć, że zwolennicy Brexitu jednak zwyciężą.

W ubiegłym tygodniu w czwartek sondaż YouGov dawał przewagę siedmiu punktów procentowych przeciwnikom integracji. Ale już w niedzielę zwolennicy pozostania w Unii mieli 44 proc. poparcia wobec 43 proc. dla tych, którzy chcą Brexitu. Skąd tak znacząca zmiana w tak krótkim czasie?

Sondaż jest jedynie odzwierciedleniem stanu opinii publicznej w danej chwili, a nie prognozą tego, co się wydarzy w czwartek. Zbadaliśmy 34 podobne referenda na świecie i okazało się, że w 23 przypadkach ludzie postawili w nich na utrzymanie status quo. Podobnie było dwa lata temu w referendum w sprawie przyszłości Szkocji: jeszcze cztery dni przed głosowaniem sondaże dawały punkt procentowy przewagi zwolennikom secesji, a ostatecznie przegrali oni różnicą 10 punktów. To, czy tym razem będzie podobnie, zależy od tego, czy ludzie młodzi, dobrze wykształceni i sytuowani, mieszkańcy Londynu i dużych miast, a także wyborcy Partii Pracy rzeczywiście przestraszą się Brexitu i pójdą głosować. Ja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10475

Wydanie: 10475

Spis treści
Zamów abonament