Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ocena ryzyka kredytowego ze zwolnieniem podatkowym

20 czerwca 2016 | Podatki | Michał Samborski

Gdy transakcja angażująca kapitał banku jest przed jej zawarciem oceniana pod kątem ryzyka przez inny podmiot, to czynność ta korzysta ze zwolnienia podatkowego, ponieważ jest niezbędnym elementem konkretnej usługi finansowej.

W przypadku usług związanych z oceną i zarządzaniem ryzykiem kredytowym problematyczna może być niekiedy ocena, czy czynności te korzystają ze zwolnienia z VAT. Przy rozpatrywaniu tej kwestii pomocna będzie analiza orzecznictwa NSA, w szczególności wyroku z 20 kwietnia 2016 r. (I FSK 1296/14).

Stan faktyczny przywołanego orzeczenia dotyczył nabywanych przez bank kompleksowych usług wsparcia merytorycznego w procesie zarządzania przez ten bank ryzykiem finansowym (w szczególności kredytowym). Świadczenie na rzecz banku obejmowało m.in. czynności takie jak: monitorowanie pozycji ryzyka kredytowego banku, wsparcie przy obliczaniu wymogów kapitałowych z tytułu ryzyka pozycji, ocena modeli oceny ryzyka kredytowego opracowanych przez bank, bieżące wsparcie konsultacyjne w kwestiach związanych z zarządzeniem ryzykiem, weryfikacja kontroli poziomu ryzyka oraz opracowywanie i dostarczanie do banku polityk i procedur...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10475

Wydanie: 10475

Spis treści
Zamów abonament