Orzecznictwo rozszerza zakres zwolnienia z VAT
Przepisy przewidują zwolnienie podatkowe dla usług finansowych, których przedmiotem jest m.in. przeprowadzanie transakcji płatniczych. Na określonych warunkach mogą z niego również korzystać świadczenia pomocnicze do tych usług.
Na podstawie art. 135 ust. 1 lit. d Dyrektywy 2006/112/WE, państwa członkowskie zwalniają transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące rachunków depozytowych, rachunków bieżących, płatności, przelewów, długów, czeków i innych zbywalnych instrumentów finansowych, z wyłączeniem windykacji należności.
Przepis ten został implementowany do polskiego porządku prawnego. I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, długów, czeków i weksli oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług.
Implementacja, ale z rozszerzeniem
Polski ustawodawca rozszerzył jednak zakres unijnego zwolnienia na mocy art. 43 ust. 13 ww. ustawy. Stosownie bowiem do tego przepisu, zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi będącej elementem usługi wymienionej w ust. 1 pkt 40, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 40.
W świetle przytoczonych regulacji, możliwe jest zastosowanie zwolnienia z VAT w odniesieniu do usług polegających na prowadzeniu rachunków pieniężnych i realizacji transakcji płatniczych. Ustawodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta