Wzmożone zainteresowanie Afryką
Co trzeci z najlepszych pomorskich eksporterów myśli o ekspansji zagranicznej na południe. Pomogą im ambasady. Resort spraw zagranicznych właśnie otwiera zamknięte kiedyś placówki w Senegalu i Tanzanii.
Artur osiecki
– Polska ma dobre relacje z wieloma państwami afrykańskimi datujące się jeszcze z lat 70. czy 80. XX wieku – przypomniał podczas uroczystości wręczenia nagród w tegorocznej edycji konkursu Regionalne Orły Eksportu Jarosław Popis, dyrektor zarządzający spółki Navimor International Com, znanej z aktywności na rynkach afrykańskich od ponad 30 lat. Navimor jest generalnym wykonawcą wyjątkowego przedsięwzięcia polegającego na budowie i uruchomieniu Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Angoli. Akademię w portowym mieście Namibe zbudowano na zlecenie Ministerstwa Rybołówstwa Republiki Angoli. To największy polski projekt w Afryce i jednocześnie jeden z największych, jeśli nie największy, projekt edukacyjny kraju z UE w Afryce. – Nie byliśmy kolonizatorami i import z Polski może być dla wielu państw afrykańskich alternatywą dla towarów chińskich i tych płynących z krajów dawnych kolonizatorów – mówił Popis. Jak podkreślał, wiele państw z tego kontynentu szuka tzw. trzeciej drogi.
– Obserwujemy wzmożone zainteresowanie Afryką i to nie tylko na Pomorzu, ale też w innych regionach – powiedział Wojciech Ponikiewski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, do 2015 r. ambasador RP we Włoszech. Właśnie teraz są ponownie otwierane ambasady w Senegalu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta