Jak rozliczyć VAT przy budowie budynków o różnym przeznaczeniu
Państwa UE nie muszą ustalać zasad określania już na etapie budowy które wydatki na wytworzenie nieruchomości o przeznaczeniu mieszanym mogą być podstawą do odliczenia podatku, jeżeli przyporządkowanie takie jest trudne, a pierwotny użytek części obiektów ulega później zmianie.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku 9 czerwca 2016 r. w sprawie C 332/14 (Wolfgang und Dr. Wilfried Rey Grundstücksgemeinschaft GbR).
Stan faktyczny
W latach 1999–2004 Wolfgang und Dr. Wilfried Rey Grundstücksgemeinschaft GbR (dalej: spółka), przeprowadziła rozbiórkę budynku oraz zbudowała inny budynek o zastosowaniu mieszkalnym i handlowym. Prace były prowadzone na gruncie należącym do spółki. Zakończenie budowy nastąpiło w 2004 r., natomiast jeszcze w październiku 2002 r. część z pomieszczeń i miejsc parkingowych w garażu podziemnym została wynajęta.
Za okres 1999–2003 spółka obliczyła wysokość przysługującego jej odliczenia VAT, który wcześniej zapłaciła za prace rozbiórkowe i budowlane. Do obliczenia wysokości zwrotu spółka zastosowała kryterium podziału według wielkości obrotów. Wzięła zatem pod uwagę stosunek między obrotem generowanym z objętej podatkiem od towarów i usług działalności z zakresu najmu pomieszczeń handlowych i przynależnych do nich miejsc parkingowych i obrotem wynikającym z innych transakcji najmu, zwolnionych z VAT.
W 2004 r. niektóre części budynku, pierwotnie przeznaczone pod użytek opodatkowany VAT, zostały wynajęte ze zwolnieniem z podatku. Spółka obliczyła kwotę wyrównującą w celu skorygowania wcześniejszych obliczeń w deklaracji za 2004 r. Do tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta