Wynagrodzenie za zaprzestanie produkcji nie jest kosztem
Wydatek można zaliczyć do kosztów podatkowych, jeżeli jego poniesienie ma lub może mieć wpływ na powstanie, zwiększenie lub zachowanie przychodu podatnika.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 kwietnia 2016 r. (II FSK 308/14).
Spółka X zawarła ze spółką Y umowę, w której jedna kończy produkcję określonego rodzaju wyrobów, a druga uzyskuje wyłączność na ich produkcję. W ramach transferu produkcji spółka Y przeniosła na spółkę X własność maszyn. Ponadto spółka X została zobligowana do zapłacenia spółce Y wynagrodzenia za zaprzestanie działalności produkcyjnej. W związku z tym spółka X zwróciła się z pytaniem do organu, czy zapłacone przez nią wynagrodzenie należne za przeniesienie i zaprzestanie produkcji wyrobów jest dla niej kosztem uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Zdaniem spółki X wydatki te są kosztem i w jej ocenie istnieje związek przyczynowo - skutkowy między tym wydatkiem a jej przychodami.
Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Rację przyznał jej natomiast WSA.
Sprawa trafiła do NSA, który w swoim wyroku odwołał się do orzeczenia z 16 października 2012 r. (II FSK 430/11), w którym stwierdzono, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, które nie zostały wyłączone z tej kategorii na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Wydatek, niewymieniony w tym artykule, może być kosztem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta