Odliczenie VAT według metody powierzchniowej
Zastosowanie metody powierzchniowej mogłoby prowadzić do nieadekwatnego odliczenia podatku naliczonego – niezgodnego z rzeczywistością.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 8 czerwca 2016 r. (sygn. 1061-IPTPP1.4512.199.2016.2.RG) rozstrzygnął kwestię dotyczącą odliczenia podatku VAT od wydatków jednostki budżetowej gminy dotyczących zarówno działalności gospodarczej, jak i innych celów. Wniosek o interpretację złożył Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji będący jednostką budżetową gminy, zarejestrowaną jako odrębny podatnik VAT czynny.
Jednostka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną VAT (związaną z wynajmem pomieszczeń, usługami hotelowymi, odpłatną organizacją imprez sportowych, itp.) oraz działalność statutową niepodlegającą VAT (np. bezpłatna organizacja imprez, nieodpłatne udostępnianie obiektów sportowych zgodnie ze statutem). W związku z tym, że gmina nie dokonała dotychczas centralizacji rozliczeń VAT, jednostka budżetowa samodzielnie rozlicza podatek należny od realizowanej sprzedaży oraz dokonuje odliczeń podatku naliczonego z tytułu ponoszonych wydatków, w tym m.in. dotyczących oleju grzewczego, usług z zakresu ochrony oraz wywozu nieczystości płynnych, które dotyczą dwóch budynków, natomiast fakturowane są łącznie.
W przypadku tego rodzaju nabyć jednostka planuje stosować wskaźnik powierzchniowy (wysokości 32 proc.) w celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta