Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wchodzić do strefy euro

28 czerwca 2016 | Świat | Ryszard Bugaj
François Hollande, Angela Merkel, Martin Schulz i Jean-Claude Juncker należą do czołowych orędowników federalizacji UE
źródło: AFP
François Hollande, Angela Merkel, Martin Schulz i Jean-Claude Juncker należą do czołowych orędowników federalizacji UE
Ryszard Bugaj
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
Ryszard Bugaj

Polska powinna przedstawić program reformy Unii, który zakłada, że obywatele krajów UE nie są gotowi zaakceptować ewolucji w kierunku europejskiej federacji – pisze ekonomista.

Po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej niektórzy komentatorzy oskarżyli Davida Camerona, że – powodowany wewnątrzpartyjnymi grami – naraził Europę na perturbacje. Ale warto – nawet trzeba – spojrzeć na brytyjskie referendum jak na rodzaj testu sprawdzającego kondycję UE.

Test nie wypadł pozytywnie, ale nawet gdyby proporcje głosów były inne, to przecież nie przekreślałoby to często formułowanej diagnozy, że bardzo wielu obywateli Unii z jej stanu obecnego nie jest zadowolonych. Nie wydaje się to dziwne. Kolejne decyzje pogłębiające poziom integracji miały formalną demokratyczną sankcję, ale były de facto przez dominujące polityczne elity i brukselską biurokrację „wyłudzane".

Po jednoznacznym odrzuceniu projektu konstytucji przepchnięty został traktat lizboński niewiele różniący się od projektu konstytucji. Powstały urząd „prezydenta UE" i unijna służba dyplomatyczna. Co może najważniejsze, ustanowiony został znaczny zakres decyzji podejmowanych poza konsensusem (na ogół kwalifikowaną większością). Wcześniej duża część krajów Unii utworzyła strefę wspólnego pieniądza. W sumie, w ostatnich dwu dekadach zrobiony został znaczący krok w kierunku realnie federalnej formuły UE. Dziś widać (akceleratorem jest sprawa uchodźców oraz problemy z Grecją), że nie ma przyzwolenia co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10482

Wydanie: 10482

Spis treści
Zamów abonament