Pomagamy zmniejszyć naukową przepaść między Polską i Zachodem
Finansujemy projekty dotyczące badań podstawowych. Każdy z nich pozwala poszerzyć wiedzę – mówi Wojciech Kuźmierkiewicz, prezes zarządu Naukowej Fundacji Polpharmy
Rzeczpospolita: Przez 15 lat istnienia Naukowa Fundacja Polpharmy przyznała 65 grantów. Który ze sfinansowanych projektów okazał się największym sukcesem?
Dr Wojciech Kuźmierkiewicz, prezes zarządu Naukowej Fundacji Polpharmy: Granty obejmowały głównie projekty dotyczące badań podstawowych i tylko kilka miało charakter aplikacyjny. Trudno więc mówić o szczególnym sukcesie któregoś z nich, ale każdy przybliża do informacji, które pozwolą poszerzać wiedzę i dopiero przełożą się na projekty aplikacyjne. W pierwszych latach działania fundacji staraliśmy się ukierunkowywać konkurs, wskazując obszary terapeutyczne, np. kardiologię czy neurologię, ale uznaliśmy, że lepiej rozszerzyć wymagania do najlepszych prac w medycynie i farmacji. Projektów przychodzi nieco mniej, ale wszystkie są wysokiej jakości. Dawniej wszyscy się uczyliśmy, autorzy – pisać wnioski, a my je oceniać. Szczególnie jedno kryterium sprawiało i sprawia autorom duży problem – żeby cel pracy został zapisany w formie pytania i od razu wyjaśniał, do czego autor chce dojść w toku badania.
Na początku ubiegłej dekady polskich fundacji przyznających granty naukowe było bardzo niewiele. Może nie mieli gdzie się tego nauczyć?
Kiedy w 1992 r. wróciłem do Polski z Florydy, gdzie pracowałem na jednym z tamtejszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta