Rząd likwiduje gimnazja
Ośmioletnia szkoła powszechna i czteroletnie liceum – tak będzie wyglądał system oświaty.
katarzyna wójcik
W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie nie pójdą już do gimnazjum.
– Obecni piątoklasiści po klasie szóstej zaczną naukę w siódmej klasie szkoły powszechnej – powiedziała Anna Zalewska, minister edukacji narodowej podczas poniedziałkowego podsumowania ogólnopolskiej debaty nad edukacją.
W ramach zapowiadanej przez MEN reformy przewidziano trzyletni okres przejściowy. W tym czasie klasy siódme (odpowiadające obecnie pierwszej klasie gimnazjum) będą mogły znajdować się w budynku gimnazjum albo szkoły podstawowej. Nowa struktura nauczania w pełni ma funkcjonować od roku szkolnego 2022/2023. Składać się ma z ośmioklasowej szkoły powszechnej oraz czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum. Szkoła powszechna będzie się składać z dwóch poziomów – podstawowego obejmującego klasy od pierwszej do czwartej oraz gimnazjalnego obejmującego klasy od piątej do ósmej. Takie placówki będą mogły być prowadzone w dwóch lub nawet trzech budynkach. Ważne, żeby najmłodszy uczeń miał blisko do szkoły. To nauczyciel do niego dojedzie.
– Dzieci w dotychczasowej czwartej klasie miały kłopot z przestawieniem się na tory nauczania przedmiotowego. Zostawimy im nauczyciela nauczania początkowego jako wychowawcę, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta