Niejasne przepisy utrudniają podział i łączenie spółek
Posiadanie nieruchomości sklasyfikowanych jako rolne, a niewykorzystywanych na cele rolne może jeśli nie zablokować, to bardzo utrudnić transakcje w spółkach. Wszystko przez absurdalne prawo – pisze Jan Wszołek.
Na tle przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego pojawia się wątpliwość, czy nabycie nieruchomości rolnej w wyniku podziału lub połączenia spółek handlowych wymaga zgody prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych (dalej ANR) czy też jedynie, po dokonaniu tej czynności, zgłoszenia do ANR w celu umożliwienia jej wykonania prawa wykupu.
Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, ale jest niezwykle istotna dla obrotu ziemią w Polsce.
Znowelizowane przepisy wprowadziły nową zasadę służącą kształtowaniu ustroju rolnego, zgodnie z którą nieruchomości rolne mogą nabywać wyłącznie rolnicy indywidualni. Od tej zasady przewidziano jednak w ustawie wyjątki. Definicja „nabycia" jest przy tym bardzo szeroka – obejmuje przeniesienie własności nieruchomości rolnej lub nabycie własności nieruchomości rolnej w wyniku dokonania czynności prawnej lub orzeczenia sądu albo organu administracji publicznej, a także innego zdarzenia prawnego.
Podmioty, które nie są rolnikami indywidualnymi ani podmiotami objętymi zwolnieniem oraz nabywają nieruchomość rolną w sytuacjach nieobjętych wyjątkami przewidzianymi w art. 2a ustawy mogą ją nabyć jedynie za zgodą prezesa ANR. Zgodę tę prezes może wydać na wniosek zbywcy, jeżeli spełnione zostaną konkretne warunki. Po pierwsze, zbywca wykaże, że nie mógł zbyć nieruchomości rolnej na rzecz podmiotów objętych wyłączeniami od obowiązku uzyskania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta