Bez planu trudniej udzielać urlopów
Gdy pracodawca rezygnuje z tworzenia firmowego wykazu urlopów, terminy wakacji musi ustalać w porozumieniu z pracownikami. Bywa to trudniejsze niż wcześniejsze ich rozplanowanie w czasie.
Urlopów udziela się zgodnie z planem albo w terminie po uzgodnieniu z pracownikiem. W obu przypadkach mamy do czynienia z wnioskami podwładnych. To samo określenie jest używane także jako nazwa dokumentów wykorzystywanych w innych sytuacjach urlopowych.
Z planem
Plan urlopu to dokument, zgodnie z którym należy udzielać urlopów, zarówno aktualnych, jak i zaległych. Wykaz określa terminy wykorzystania urlopu przez poszczególnych etatowców. Ustala go pracodawca, biorąc pod uwagę ich wnioski i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy
Co do zasady deklaracje zatrudnionych nie są wiążące dla pracodawcy, ale może się do nich przychylić. Od tej zasady są dwa wyjątki. Po pierwsze szef jest związany pismem pracownicy/ pracownika o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim/ ojcowskim/rodzicielskim (art. 163 § 3, 1823 § 3 kodeksu pracy). Po drugie pracownikowi młodocianemu uczęszczającemu do szkoły zatrudniający musi udzielić urlopu podczas ferii, bez składania przez niego wniosku.
Ogłoszony plan jest wiążący zarówno dla pracodawcy, jak i załogi. Oznacza to, że jeżeli podwładny rozpoczyna urlop w czasie przewidzianym w tym wykazie, nie musi uprzedzać pracodawcy o zamiarze jego rozpoczęcia ani składać dodatkowych informacji czy podania o udzielenie wakacji w tym terminie. Szef,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta