Obowiązki można wykonywać codziennie od 6 do 14 lub od 22 do 6
Praca zmianowa nie wpływa na roszczenia podwładnego z racji zatrudnienia w systemie zadaniowego czasu pracy. To rozwiązanie w każdym przypadku powinno być korzystne dla obu stron stosunku pracy.
Nadmiar obowiązków uzasadnia nadgodziny
Nazwanie systemu czasu pracy zadaniowym nie uchyla przepisów o wypłacie załodze wynagrodzenia za aktywność nadliczbową. Firma więc nic na tym nie zaoszczędzi.
Pracuję na stanowisku kierownika zespołu magazynowego. Do końca marca nosiło ono nazwę: „kierownik zmiany". Od 1 kwietnia w wyniku podpisanego porozumienia zmieniającego umowa o pracę została następująco zmodyfikowana:
– jako kierownik zmiany miałem premię miesięczną, teraz nie mam jej w ogóle. Jest za to coś w rodzaju nagrody kwartalnej, ale pracodawca nie wpisał jej do umowy,
– okres rozliczeniowy wydłużył się z trzech do czterech miesięcy,
– równoważny system czasu pracy został zastąpiony zadaniowym.
Pracuję na dwie zmiany (6–14, 14–22) i mam zmiennika. Nie mamy zmiany nocnej. Czy na moim stanowisku firma mogła wprowadzić zadaniowy czas pracy? W poprzednich okresach miałem średnio 50 nadgodzin, czasami ponad 100. Czy obecnie będę miał prawo do wynagrodzenia za nadgodziny?
Praca zmianowa jest formą organizacji pracy, która zgodnie z art. 146 kodeksu pracy jest dopuszczalna bez względu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta