Zmiany w prawie zamówień publicznych
Jednym z kluczowych założeń przyświecających nowelizacji prawa zamówień publicznych jest ułatwienie dostępu do rynku małym i średnim przedsiębiorcom.
WOJCIECH MERKWA
Umożliwienie małych i średnim przedsiębiorcom (MŚP) aktywniejszego udziału w postępowaniach prowadzących do udzielenia zamówienia publicznego artykułowane jest już na samym wstępie dyrektywy 2014/24/UE. Wyznaczyła ona nowy porządek w zamówieniach publicznych, a tym samym spowodowała konieczność napisania przepisów dotyczących zamówień publicznych od początku. Ponadto, w motywach przewodnich dyrektywy wskazuje się na konieczność dostosowania zamówień publicznych do potrzeb MŚP.
Kodeks najlepszych praktyk
Dyrektywa zachęca instytucje zamawiające do korzystania z kodeksu najlepszych praktyk określonego w roboczym dokumencie Komisji Europejskiej z 25 czerwca 2008 r. zatytułowanym „Europejski kodeks najlepszych praktyk ułatwiających dostęp MŚP do zamówień publicznych". Zawiera on wytyczne mówiące o tym, w jaki sposób instytucje publiczne mogą stosować regulacje dotyczące zamówień publicznych, aby ułatwić udział MŚP. Autorzy tego dokumentu dochodzą do wniosku, że zwiększone udziału MŚP przy dokonywaniu zakupów publicznych skutkować powinno wzrostem konkurencji w zakresie zamówień publicznych. A to z kolei ma prowadzić do poprawy relacji jakości do ceny.
Wśród rozwiązań mających prowadzić do tego celu wymieniono takie jak:
- podział zamówień na części,
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta