Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sam nielegalny wjazd to nie powód, by więzić

28 czerwca 2016 | Administracja | Dobromiła Niedzielska-Jakubczyk

Członkowie Unii nie mogą stosować wobec obywateli państw spoza Wspólnoty kary pozbawienia wolności za sam nielegalny wjazd aż do zakończenia procedury powrotu wobec intruza.

Luksemburski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że dyrektywę 2008/115/WE w sprawie wspólnych norm i procedur stosowanych przez państwa członkowskie w odniesieniu do powrotów nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich należy stosować również wobec przybysza, który nie spełniając warunków wjazdu, pobytu ani zamieszkania przejeżdża przez terytorium kraju Wspólnoty z innego państwa należącego do strefy Schengen do kolejnego, także członka UE, ale niebędącego stroną układu o zniesieniu kontroli osób przekraczających granice.

W tym wypadku chodziło o Belgię, Francję i Wielką Brytanię.

Tranzyt bez paszportu

Sélina Affum, obywatelka Ghany, jechała w autobusie zmierzającym z belgijskiej Gandawy do Londynu. W chwili wjazdu do tunelu pod kanałem La Manche została poddana kontroli. Pokazała wówczas francuskim pogranicznikom paszport innej osoby, z cudzym nazwiskiem i zdjęciem. Nie miała przy tym żadnego innego dowodu tożsamości. Została więc zatrzymana z powodu nielegalnego pojawienia się we Francji. Tymczasem prawo tego państwa dotyczące wjazdu i pobytu obcokrajowców oraz prawa azylu (nazywane Cesedą) mówi, że cudzoziemiec niebędący obywatelem państwa członkowskiego UE podlega karze pozbawienia wolności w wymiarze roku oraz grzywnie w wysokości 3750 euro.

Mimo to wobec Affum prefekt Pas-de-Calais wszczął tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10482

Wydanie: 10482

Spis treści
Zamów abonament