Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osoby zasiadające w zarządzie odpowiadają za długi solidarnie

24 sierpnia 2016 | Dobra Firma | Andrzej Wesołek

ROSZCZENIA | Wierzyciel, aby wykazać odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o., musi jedynie wykazać istnienie zobowiązania oraz bezskuteczność egzekucji z majątku spółki.

Niespłacone zobowiązania spółki z o.o. i bezskuteczna egzekucja z jej majątku w konsekwencji może stanowić problem dla zarządu spółki z o.o. Osoby zasiadające w zarządzie odpowiadają za długi solidarnie zgodnie z treścią art. 299 § 1 k.s.h. „jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania".

Odpowiedzialność członków zarządu jest solidarna, ma charakter odszkodowawczy. Odpowiadają oni za zobowiązania spółki, względem wierzycieli bez ograniczenia całym swoim majątkiem. W związku z tym członkowie odpowiadają razem za długi spółki jednak w przypadku, gdy wierzyciel zaspokoi swoje roszczenie z majątku jednego z dłużników, wówczas odpowiedzialność pozostałych wobec wierzyciela wygasa.

Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki ma charakter subsydiarny, gdyż jest to odpowiedzialność uzupełniająca. Dopiero gdy, egzekucja z majątku spółki staje się bezskuteczna wierzyciel subsydiarnie może mieć roszczenie wobec członków zarządu.

Bezskuteczna egzekucja

Do wykazania przesłanki bezskuteczności wystarczające jest uzyskanie postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Jednak pamiętać należy, że wykazanie przesłanki bezskuteczności egzekucji jest możliwe także za pomocą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10530

Wydanie: 10530

Spis treści
Zamów abonament