Osoby zasiadające w zarządzie odpowiadają za długi solidarnie
ROSZCZENIA | Wierzyciel, aby wykazać odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o., musi jedynie wykazać istnienie zobowiązania oraz bezskuteczność egzekucji z majątku spółki.
Niespłacone zobowiązania spółki z o.o. i bezskuteczna egzekucja z jej majątku w konsekwencji może stanowić problem dla zarządu spółki z o.o. Osoby zasiadające w zarządzie odpowiadają za długi solidarnie zgodnie z treścią art. 299 § 1 k.s.h. „jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania".
Odpowiedzialność członków zarządu jest solidarna, ma charakter odszkodowawczy. Odpowiadają oni za zobowiązania spółki, względem wierzycieli bez ograniczenia całym swoim majątkiem. W związku z tym członkowie odpowiadają razem za długi spółki jednak w przypadku, gdy wierzyciel zaspokoi swoje roszczenie z majątku jednego z dłużników, wówczas odpowiedzialność pozostałych wobec wierzyciela wygasa.
Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki ma charakter subsydiarny, gdyż jest to odpowiedzialność uzupełniająca. Dopiero gdy, egzekucja z majątku spółki staje się bezskuteczna wierzyciel subsydiarnie może mieć roszczenie wobec członków zarządu.
Bezskuteczna egzekucja
Do wykazania przesłanki bezskuteczności wystarczające jest uzyskanie postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Jednak pamiętać należy, że wykazanie przesłanki bezskuteczności egzekucji jest możliwe także za pomocą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta