Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawa karnego nie można pominąć

24 sierpnia 2016 | Prawo | Agata Łukaszewicz

Ponad 20 proc. pytań w teście na egzamin wstępny na aplikacje dotyczy kodeksu karnego.

24 września odbędzie się egzamin wstępny na aplikacje adwokacką i radcowską. Wraz z Wydawnictwem CH Beck pomagamy w przygotowaniu do testu. Tym razem krótka powtórka z prawa karnego.

Kodeks karny (k.k.) – część ogólna to ponad 100 artykułów. Najczęściej pytania dotyczą kar, środków karnych, kontratypów, form stadialnych popełnienia przestępstwa, przedawnienia, zatarcia skazania. Radzimy obowiązkowo zapoznać się ze słownikiem pojęć z art. 115 k.k. Z części szczegółowej warto np. wypisać sobie przestępstwa, co do których ustawodawca przewidział karalność przygotowania (jest ich kilkanaście).

Pojęcie i cel kary

Kara jest ujemną reakcją na przestępstwo bądź wykroczenie, jest zatem środkiem stosowanym wobec sprawcy przestępstwa czy wykroczenia i ma do spełnienia określony cel, którym jest zapobieżenie popełnieniu przestępstwa czy wykroczenia.

Cel ten kara może osiągnąć przez:

1) odstraszenie,

2) wychowanie czy

3) unieszkodliwienie.

Rodzaje kar

Zgodnie z art. 32 k.k. karami są: grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności, 25 lat pozbawienia wolności i dożywotnie pozbawienie wolności.

Grzywnas

Grzywnę wymierza się w stawkach dziennych, określając liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki; jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, najniższa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10530

Wydanie: 10530

Spis treści
Zamów abonament