Prawa karnego nie można pominąć
Ponad 20 proc. pytań w teście na egzamin wstępny na aplikacje dotyczy kodeksu karnego.
24 września odbędzie się egzamin wstępny na aplikacje adwokacką i radcowską. Wraz z Wydawnictwem CH Beck pomagamy w przygotowaniu do testu. Tym razem krótka powtórka z prawa karnego.
Kodeks karny (k.k.) – część ogólna to ponad 100 artykułów. Najczęściej pytania dotyczą kar, środków karnych, kontratypów, form stadialnych popełnienia przestępstwa, przedawnienia, zatarcia skazania. Radzimy obowiązkowo zapoznać się ze słownikiem pojęć z art. 115 k.k. Z części szczegółowej warto np. wypisać sobie przestępstwa, co do których ustawodawca przewidział karalność przygotowania (jest ich kilkanaście).
Pojęcie i cel kary
Kara jest ujemną reakcją na przestępstwo bądź wykroczenie, jest zatem środkiem stosowanym wobec sprawcy przestępstwa czy wykroczenia i ma do spełnienia określony cel, którym jest zapobieżenie popełnieniu przestępstwa czy wykroczenia.
Cel ten kara może osiągnąć przez:
1) odstraszenie,
2) wychowanie czy
3) unieszkodliwienie.
Rodzaje kar
Zgodnie z art. 32 k.k. karami są: grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności, 25 lat pozbawienia wolności i dożywotnie pozbawienie wolności.
Grzywnas
Grzywnę wymierza się w stawkach dziennych, określając liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki; jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, najniższa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta