Jak prokurator zadba o przedsiębiorstwo
Są powody do obaw, że przymusowy zarząd będzie służył nie tylko zwalczaniu przestępców, ale również zastraszaniu przedsiębiorców i osłabianiu konkurencyjności firm – uważa ekspert.
Przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości przepisy mają służyć do walki z przestępcami gospodarczymi. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich rykoszetem mogą jednak uderzyć we wszystkich przedsiębiorców.
W projekcie Ministerstwa Sprawiedliwości z 23 maja 2016 r. dotyczącym nowelizacji przepisów ustawy–Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw wprowadzona została instytucja tzw. konfiskaty rozszerzonej. W intencji ustawodawców ma to być wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/42/UE z 3 kwietnia 2014 r. w sprawie zabezpieczenia i konfiskaty narzędzi służących do popełnienia przestępstwa i korzyści pochodzących z przestępstwa w Unii Europejskiej.
Zarząd, ale bez gwarancji
Sama idea usprawnienia walki z przestępczością gospodarczą i pozbawienia sprawców korzyści osiągniętych z popełnienia czynów zabronionych bez wątpienia zasługuje na poparcie. Rozwiązania powinny być jednak proporcjonalne do założonych celów, nie mogą również stwarzać zagrożeń dla praw i wolności obywatelskich. Niestety, zaproponowany projekt nie do końca te kryteria spełnia, na co w wystąpieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta