Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędziowski kongres ważny dla wszystkich

24 sierpnia 2016 | Rzecz o prawie
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Fotorzepa

Od Kongresu należy oczekiwać, że przeciwstawi się dalszemu doskonaleniu gomułkowskich kodeksów. Opowie się za postawieniem tamy niekończącym się eksperymentom na ludziach. I za najlepszą inwestycją w nowoczesne sądownictwo – pisze Radek Góral.

Miejmy nadzieję, że rezultaty tego wydarzenia w pierwszej kolejności będą odpowiedzią na oczekiwania zwykłych ludzi. Później liderów partii mających legalny wpływ na Sejm i rząd. A dopiero na końcu sędziowskiej społeczności. Wierzę, że Kongres będzie doskonale przygotowany, że po prostu się uda.

Źle by się stało, gdyby oczywiście potrzebny i ważny Kongres skupił się na typowych problemach, bolączkach i lękach władzy sądowniczej. Sędziowski punkt widzenia cechuje bowiem swoista troska oraz szczególna nadwrażliwość, wytłumaczalna doświadczeniami z poprzedniego ustroju. Taki rodzaj obaw o niezależność instytucji oraz sędziowską niezawisłość dzisiaj nie mają dostatecznego usprawiedliwienia. Postaram się wykazać, iż fatalna w społecznym odbiorze kłótnia w Trybunale nie jest zamachem stanu. Ani też że zachowanie prezydenta wobec dziesięciu sędziów nie wyznacza cezury w historii naszego wymiaru sprawiedliwości.

Zawsze stabilna

Obawy o znaczenie Kongresu biorą się z daty wyznaczonej pośpiesznie, jak się wydaje, „pod presją" wspomnianych wydarzeń. O tyle doniosłych, że uświadamiają wszystkim skutki fatalnie przeprowadzonej transformacji ustrojowej władzy sądowniczej.

Po prostu jest potrzebne radykalne ograniczenie roli sędziów wyłącznie do wymierzania sprawiedliwości. Wykonywanie czynności parasądowych i wykorzystywanie sędziów do spraw,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10530

Wydanie: 10530

Spis treści
Zamów abonament