Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Roszczenia warte miliardy

24 sierpnia 2016 | Prawo | Renata Krupa-Dąbrowska
źródło: materiały prasowe
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

Przez brak przepisów sądy decydują, co i za ile zwrócić. To może kosztować więcej niż uchwalenie ustawy. Renata Krupa-Dąbrowska

Problemy reprywatyzacyjne, nie tylko te warszawskie, to prawdziwe przekleństwo. Nikt nie wie, jaka jest obecnie ich skala. Wyrywkowe liczby, które podaje się oficjalnie, są porażające.

Od 2001 r. Ministerstwo Skarbu wypłaciło już z funduszu reprywatyzacyjnego 2,2 mld zł. W samej Warszawie trwa obecnie ponad 3,5 tys. postępowań o zwrot nieruchomości, z tego 118 dotyczy gruntów pod szkołami, żłobkami i przedszkolami. Koszt ponad 3,8 tys. toczących się postępowań o odszkodowania szacowany jest na miliardy złotych. Tylko w latach 2014–2015 na realizację roszczeń dekretowych Warszawa dostała od Ministerstwa Skarbu z funduszu reprywatyzacyjnego 720 mln zł. Stowarzyszenia dawnych właścicieli szacują, że wartość roszczeń może wynieść co najmniej 70 mld zł.

Według ekspertów patologia w reprywatyzacji nie jest jednak tak duża. Ich zdaniem wynosi zaledwie kilka procent wszystkich roszczeń. W Warszawie to m.in. przejmowanie nieruchomości przez kuratora. W Krakowie oszuści podszywali się pod spadkobierców. Z kolei w Katowicach doszło do reaktywacji przedwojennej spółki Gische, do której należała znaczna część tego miasta. Takie sprawy potrafią trwać i 20 lat. Nie zawsze też są przejrzyste.

Droga przez mękę

– Do 2008 r. praktycznie nikomu nie udało się odzyskać pałacu czy dworu – mówi adwokat Maciej Obrębski. – Po tej dacie to się zmieniło jak za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10530

Wydanie: 10530

Spis treści
Zamów abonament