Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PZU idzie po 33 proc. akcji Pekao

24 sierpnia 2016 | Ekonomia
Jean-Pierre Mustier, prezes UniCreditu podejmie decyzję, czy sprzedać Pekao
źródło: bloomberg
Jean-Pierre Mustier, prezes UniCreditu podejmie decyzję, czy sprzedać Pekao
PZU kontroluje już dwa banki, jednak niebawem może przejąć kolejne.
źródło: Rzeczpospolita
PZU kontroluje już dwa banki, jednak niebawem może przejąć kolejne.
źródło: materiały prasowe

Finanse | Polski ubezpieczyciel, który zaczyna z włoskim UniCreditem negocjacje w sprawie przejęcia kontroli nad bankiem, liczy na 10-procentowe dyskonto. Mateusz Pawlak Maciej RUdke

Transakcja, o której rynek spekuluje od kilku tygodni, nabiera kształtów. Pekao, drugi pod względem wielkości aktywów bank nad Wisłą, może trafić pod kontrolę największego polskiego ubezpieczyciela. Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się negocjacje między Włochami a polską stroną. Wieści o planowanych negocjacjach nie podobają się inwestorom, którzy na wtorkowej sesji giełdowej sprzedawali akcje jednej i drugiej spółki. Walory PZU taniały nawet o blisko 5 proc., do 26,75 zł, zaś Pekao – o 3,6 proc., do 123 zł.

Cel: jedna trzecia akcji

Szefowie PZU i Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) spotkają się w czwartek z przedstawicielami UniCredit, aby negocjować warunki odkupu akcji Pekao – wynika z nieoficjalnych informacji. O sprawie poinformowała w środę agencja Reutera, której źródła mówią, że do Mediolanu leci Michał Krupiński, prezes PZU oraz Paweł Borys, szef PFR.

Nasze źródło zbliżone do sprawy przekonuje, że Włosi chcą sprzedać bank, natomiast największy polski ubezpieczyciel jest zainteresowany kupnem, ale niecałego posiadanego przez UniCredit 40-proc. pakietu, wartego 13,2 mld zł. Na celowniku jest pakiet 33 proc., który daje władztwo korporacyjne.

Ponadto PZU liczy na 10-proc. dyskonto i chciałoby, by transakcja, wzorem przejmowania Aliora, była rozłożona „na raty", czyli kupno pakietów po 10 proc. w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10530

Wydanie: 10530

Spis treści
Zamów abonament