Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dziś kibic, jutro żołnierz

24 sierpnia 2016 | Rzecz o polityce | Marek Migalski
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa

Sport przygotowuje nas do konfliktów zbrojnych.

Powszechnie się mniema, że zawody sportowe rozładowują nastroje nacjonalistyczne i przyczyniają się do pokoju między państwami. Prawda jest dokładnie odwrotna.

Członkami narodu nie stajemy się z chwilą urodzenia – by być Polakiem, Belgiem czy Południowoafrykańczykiem musimy przejść długotrwały, choć niezauważalny, trening. Zaczyna się on nauką wierszyków o treści: „Kto ty jesteś? Polak mały"; kontynuowany jest w szkole, gdzie kwestie narodowe są centralnym tematem zajęć z literatury (dlatego błędnie uważamy, że Mickiewicz był znanym i cenionym na świecie poetą), historii (stąd nasze niezrozumiałe przekonanie o ważności Powstania Warszawskiego) czy geografii (mapa zawsze umieszcza nasz kraj w centrum świata).

Od najmłodszych lat jesteśmy socjalizowani w ten sposób, by przynależność do narodu była dla nas oczywista. Państwo nie szczędzi wysiłków i środków, byśmy czuli się częścią większej wspólnoty, a także byśmy byli wobec niej lojalni.

Służy temu także sport zawodowy. To dlatego w budżecie są co rok na niego niemałe środki....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10530

Wydanie: 10530

Spis treści
Zamów abonament