Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przestańmy się wreszcie badać

24 sierpnia 2016 | Ekonomia
Wtorkowe forum przyciągnęło tłumy gości. Na zdjęciu prezydenci Kazachstanu i Polski
źródło: PAP
Wtorkowe forum przyciągnęło tłumy gości. Na zdjęciu prezydenci Kazachstanu i Polski
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

gospodarka | Potencjał do rozwoju współpracy z Kazachstanem jest ogromny. Na razie jednak wzajemne obroty słabną. adam woźniak

Gospodarcze relacje Polski z Kazachstanem będą się rozwijać szybciej. Dwudniowa wizyta prezydenta tego kraju Nursułtana Nazarbajewa ma dać zielone światło przedsiębiorcom z obu krajów. – Potencjał wzajemnej współpracy jest ogromny – mówił prezydent Andrzej Duda na wtorkowym Polsko-Kazachstańskim Forum Gospodarczym. – Powinniśmy go wykorzystać, aby wzmocnić pozycję gospodarczą naszych krajów.

Wolę zacieśnienia współpracy deklarował także Nazarbajew. Podkreślił, że w ciągu 25 lat gospodarka Kazachstanu urosła 21-krotnie. A kraj ten wykorzystał do rozwoju bogate złoża surowców i teraz gromadzi rezerwy mające pomóc w rozwijaniu infrastruktury. Nazarbajew przyznał także, że obecny poziom wymiany handlowej pomiędzy Polską a Kazachstanem nie odpowiada potencjałowi obu krajów. – Przez 25 lat badaliśmy się wzajemnie. Ale koniec z tym przyglądaniem się, trzeba wreszcie rozpocząć współpracę – powiedział.

Trudny początek

Na razie współpraca słabnie. Przykładem jest polski eksport: w 2015 roku wartość polskich towarów, które trafiły na kazachstański, rynek wyniosła 401 mln dol. Ale rok wcześniej było to 571 mln dol. Z kolei w pierwszej połowie 2016 roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10530

Wydanie: 10530

Spis treści
Zamów abonament