Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepustka do wielkiej trójki

24 sierpnia 2016 | Rzecz o polityce | Jędrzej Bielecki
Merkel, Renzi, Hollande: wiele uśmiechów, efektów mało.
źródło: AFP
Merkel, Renzi, Hollande: wiele uśmiechów, efektów mało.

Miejsce Polski w Unii Europejskiej po Brexicie.

Brexit otwiera przed Polską niezwykłą szansę. W nowym rozdaniu kart możemy stać się jednym z trzech najbardziej wpływowych krajów Unii Europejskiej. Ale po warunkiem, że rząd PiS znacząco zmieni dotychczasową politykę.

W połowie maja, na miesiąc przed dokonaniem przez Brytyjczyków unijnego samobójstwa, prestiżowy European Council on Foreign Relations (ECFR) zapytał mieszkańców „28", który kraj ma ich zdaniem najwięcej do powiedzenia w Brukseli. Bez zaskoczenia na pierwszym miejscu znalazły się Niemcy, a dalej Francja i Wielka Brytania. Ale, to już mniej oczywiste, zaraz za podium stanęły Włochy i niemal z równym wynikiem Polska. Hiszpania, zdaniem mieszkańców Unii, ma w europejskiej centrali mniej do powiedzenia, chyba że chodzi o sprawy finansowe – w końcu Polska nie należy do strefy euro.

Wynik sondażu potwierdza twarda polityka. Od wybuchu kryzysu finansowego w 2008 r. główny ośrodek władzy w Unii przesunął się z Brukseli i Paryża na wschód, do Berlina. Podczas gdy urzędników Komisji Europejskiej całkowicie zaskoczyło załamanie strefy euro, to Angela Merkel uratowała wspólną walutę i zapewne także samą jedność europejską, choć za wysoką cenę dla krajów śródziemnomorskich.

Dziś to więc jakość stosunków z panią kanclerz określa w przemożnym stopniu wpływ poszczególnych krajów na europejską...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10530

Wydanie: 10530

Spis treści
Zamów abonament