Po miesiącu pracy debiutant ma niecałe 2 dni wakacji
W roku kalendarzowym, w którym pracownik rozpoczyna karierę zawodową, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy. Zwykle jest to 1,66 dnia, tj. 1/12 z rocznego wymiaru 20 dni.
Kodeks pracy rozróżnia dwie sytuacje nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego:
- pierwszego, tj. urlopu w roku kalendarzowym podjęcia zatrudnienia (debiutu zawodowego),
- kolejnego, tj. corocznego urlopu przysługującego w drugim i każdym następnym roku kalendarzowym zatrudnienia.
Dlatego gdy pracodawca udziela pracownikowi dnia wolnego z tytułu urlopu wypoczynkowego, a podwładny faktycznie nie nabył jeszcze prawa do niego, w ogóle nie można mówić o urlopie wypoczynkowym. Szef, który akceptuje nieobecność pracownika i zamierza mu za ten okres wypłacić wynagrodzenie, powinien traktować taką absencję jako usprawiedliwioną nieobecność w pracy, a nie urlop wypoczynkowy.
Ważny staż...
Wymiar urlopu wypoczynkowego w trakcie roku kalendarzowego określa art. 154 kodeksu pracy. Wynosi on 20 albo 26 dni. Liczba tych dni zależy od tego, jaki staż pracy ma zatrudniony. To podstawowy wymiar dla osoby zaangażowanej na pełny etat przez cały rok kalendarzowy. Jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, należy mu się 20 dni urlopu, a jeżeli jego staż wynosi co najmniej 10 lat, otrzyma 26 dni wakacji.
Wymiar urlopu nie zależy od rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanego stanowiska czy zakładowego stażu. Ważny jest jedynie ogólny staż, jaki etatowiec osiągnął w czasie całego swojego zatrudnienia (bez względu na przerwy w zatrudnieniu i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta