Członek zarządu straci pracę i świadczenia z własnej woli
Jeśli członek zarządu spółki zrezygnuje z zajmowanego stanowiska, to spółka może mu z tego powodu wypowiedzieć umowę o pracę. Nie będzie przy tym zobowiązana do wypłacenia mu odprawy pieniężnej ani odszkodowania.
Rezygnacja ze stanowiska w zarządzie spółki powoduje wygaśnięcie stosunku organizacyjnego istniejącego między spółką kapitałową a osobą powołaną w skład zarządu. Zasady na jakich członek zarządu spółki z o.o. może zrezygnować ze swojego stanowiska reguluje art. 202 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z § 4 tego artykułu wygaśnięcie mandatu następuje m.in. wskutek rezygnacji, a § 5 stanowi, że do złożenia rezygnacji przez członka zarządu stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie.
Kodeks spółek handlowych odsyła więc do art. 746 § 2 i 3 kodeksu cywilnego. Oznacza to, że członek zarządu spółki może zrezygnować w każdym czasie, składając oświadczenie woli drugiej stronie. Oświadczenie takie jest złożone z chwilą, gdy doszło do adresata w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią (np. przeczytać złożone pismo o rezygnacji). Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, od tej chwili wywołuje ono natychmiastowe skutki prawne w postaci wygaśnięcia mandatu.
Skuteczność oświadczenia woli o rezygnacji z członkostwa w zarządzie nie jest przy tym zależna od dokonania wpisu w Krajowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta