Podatnik musi zawiadomić urząd, że jego księgę poprowadzi biuro
Przedsiębiorca ma siedem dni na złożenie organowi podatkowemu informacji o powierzeniu prowadzenia swojej ewidencji księgowej biuru rachunkowemu. Termin wyznacza data podpisania umowy, a nie dzień rozpoczęcia jej obowiązywania.
Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają się z fiskusem na podstawie prowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów, mogą samodzielnie prowadzić taką księgę. Mogą także skorzystać z pomocy biura rachunkowego. To podatnik decyduje czy sam poprowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów i będzie wypełniał deklaracje, czy woli zlecić prowadzenie tego obowiązku profesjonaliście – biuru rachunkowemu.
Jeśli podatnik zdecyduje się zlecić prowadzenie księgi podatkowej biuru rachunkowemu, to musi dopełnić formalności, jakie narzucił ustawodawca.
Stosownie do § 8 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: rozporządzenie), gdy podatnik zlecił prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów biuru rachunkowemu, jest obowiązany zawiadomić o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego. Właściwym w tym zakresie jest naczelnik urzędu skarbowego, któremu zostało złożone zawiadomienie o prowadzeniu księgi.
Elementy pisma
W zawiadomieniu o powierzeniu prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów biuru rachunkowemu powinny się znaleźć podstawowe informacje dotyczące tego zlecenia, czyli:
- nazwa i adres biura rachunkowego,
- miejsce (adres)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta