Rodzaj umowy nie decyduje o prawie do odprawy
Pracownik zatrudniony na zastępstwo lub na podstawie innej umowy o pracę na czas określony, ma prawo do takich samych świadczeń w związku z rozwiązaniem umowy, jak osoba zatrudniona na czas nieokreślony. Odmienne traktowanie może wynikać wyłącznie z obiektywnych powodów.
Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 14 września 2016 r. w sprawie Ana de Diego Porras przeciwko Ministerstwu Obrony Królestwa Hiszpanii.
Stan faktyczny
W omawianej sprawie zatrudniona pracowała na stanowisku sekretarki na podstawie szeregu kolejnych umów o pracę na zastępstwo. Ostatnia z nich dotyczyła zastępstwa pracownika oddelegowanego do pełnienia funkcji związkowej. Z uwagi na jego powrót pracodawca rozwiązał umowę o pracę na zastępstwo. Kobieta nie otrzymała propozycji nowej umowy w zastępstwie za innego pracownika, a więc rozwiązanie stosunku pracy było definitywne.
Zatrudniona odwołała się od wypowiedzenia do sądu pracy. W odwołaniu wskazała, że łącząca ją z pracodawcą umowa o pracę w rzeczywistości jest umową na czas nieokreślony, w konsekwencji czego powinna otrzymać odprawę z tytułu jej rozwiązania. Zgodnie z prawem hiszpańskim osobom, z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta