Giełda nie spoczywa na laurach
W tym roku warszawski parkiet obchodzi swoje 25-lecie. Zamierza dalej rozwijać ofertę i przyciągać nowych emitentów. Katarzyna Kucharczyk
W kwietniu 1991 r. podczas pierwszej sesji giełdowej zadebiutowało pięć spółek: Tonsil, Próchnik, Krosno, Kable oraz Exbud. Wpłynęło wówczas 112 zleceń kupna i sprzedaży, a łączny obrót giełdy wyniósł równowartość niespełna 2 tys. dolarów. Symboliczny jest fakt, że sesje odbywały się początkowo w dawnym budynku Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej przy ul. Nowy Świat w Warszawie. Dziś Giełda Papierów Wartościowych jest największym rynkiem regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Mimo niełatwych warunków rynkowych, związanych z demontażem funduszy emerytalnych, nie zamierza zwalniać tempa.
Białoruś na celowniku
Na rynku głównym obecnie notowanych jest niemal 490 spółek, w tym ponad 50 zagranicznych. Najwięcej jest emitentów z Ukrainy, ale można tez spotkać spółki austriackie, niemieckie czy czeskie. Niedawno GPW otworzyła się na jeszcze jeden rynek: Białoruś. Podpisano memorandum dotyczące utworzenia polsko-białoruskiego centrum IPO (ang. pierwsza oferta publiczna). Ma być ośrodkiem edukacji, konsultacji oraz doradztwa prawnego dla białoruskich przedsiębiorców. Celem jest ułatwienie im dostępu do nowoczesnych źródeł finansowania z wykorzystaniem polskiego rynku kapitałowego.
Pomysł wydaje się ciekawy, ponieważ beneficjatami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta