Twórcy czekają na hojnych mecenasów
Rynek sztuki | Zakup prac młodych artystów to długoterminowa inwestycja kama zboralska
Od kilku lat w czołówce Kompasu Młodej Sztuki pojawia się ta sama grupa twórców. Nie ma dominującego stylu. Sztuka nowoczesna jest multimedialna. Artyści zdobywają kolejne nagrody, pojawiają się na prestiżowych zagranicznych wystawach, w ważnych publikacjach oraz na targach. Kibicuje im coraz liczniejsze grono miłośników sztuki. Ale czy ma to przełożenie na finanse?
– Mimo wysokich notowań w Kompasie moja sytuacja materialna, choć się poprawiła, jest daleka od bardzo dobrej – mówi Bartosz Kokosiński, laureat Kompasu Młodej Sztuki 2016. – Myślę, że mało osób zdaje sobie sprawę, że dla „młodego" artysty dobra sytuacja finansowa to budżet na wynajęcie pokoju mieszkalnego i oddzielnej małej pracowni. Wiąże się to z częstymi przeprowadzkami i poczuciem niepewności. Przynajmniej takie są moje doświadczenia.
Często artyści po ukończeniu akademii są pozostawieni sami sobie i nie potrafią się odnaleźć w warunkach rynkowych. Tym bardziej cenna jest każda forma mecenatu.
Już pomagają
– Nasza firma jest aktywna w dziedzinie CSR, dlatego trudno mi przejść obojętnie obok problemów, z jakimi borykają się młodzi twórcy – mówi Piotr Sukiennik, dyrektor generalny FM Logistic CE – Mamy już pewne doświadczenia we współpracy z młodymi streetarterami, których zaangażowaliśmy aranżując wnętrza naszej nowej siedziby....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta