Kaplica niezgody w sądzie
Głośny konflikt o kaplicę w Złożeńcu ożywił pytania o legalizację obiektów kościelnych wzniesionych samowolnie, niejednokrotnie przez samych wiernych.
Data powstania kaplicy w Złożeńcu w woj. śląskim ma kilka wersji. Wiadomo, że po raz pierwszy została rozbudowana przed 1950 r., gdy obowiązywały zakazy budowy nowych kościołów i innych kościelnych obiektów, a w wielu miejscowościach rodziły się samorzutne inicjatywy wiernych. Obecny wygląd przybrała po kolejnej rozbudowie w latach 70. i przejęciu przez parafię pw. Podwyższenia Krzyża św. w odległej o 10 km Strzegowej.
Gorszące sceny
W 2007 r., kiedy kaplica, mieszcząca tylko 60 osób, przestała wystarczać, nowy proboszcz tej parafii, wsparty przez mieszkańców wsi, wyszedł z inicjatywą kolejnej rozbudowy. Kaplica stała jednak na trzech działkach. Dwie z nich osoby fizyczne i gmina przekazały parafii. Rozbudowie kaplicy sprzeciwili się natomiast właściciele trzeciej. Ich zdaniem wskutek rozbudowy budynek kaplicy, odległy tylko o kilkanaście metrów od domu rodziny G., wszedłby jeszcze głębiej w ich nieruchomość....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta