Adwokatura Polska – tradycja tysiąca lat
Adwokaci powinni patrzeć w przyszłość, pamiętając jednak o swoich korzeniach i poświęceniu wielu pokoleń. To ważne zwłaszcza w debacie na temat wyzwań, jakie czekają korporację – pisze mecenas.
W 2016 r. obchodziliśmy 1050-lecie chrztu Polski. Wielu historyków utożsamia ten fakt z powstaniem państwowości polskiej. Istnieją przekazy opisujące dwór książęcy i państwo Mieszka oraz późniejszego pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego.
Tworzące się struktury państwa polskiego oparto na organizacji Kościoła katolickiego. Arcybiskupstwo w Gnieźnie i biskupstwa w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu były centrami upowszechniania piśmiennictwa i kultury. Powstały pierwsze okazałe, kamienne budowle, jak palatia książęce i katedry w Poznaniu, Gnieźnie i Krakowie. Architekturę tamtych lat cechują elementy typowe dla architektury zachodniej – karolińskiej i ottońskiej.
Wzorce zachodnie dominują też w sztuce i rzemiośle. Potwierdza to zresztą relacja z Kroniki Galla Anonima z początku XII wieku, opisująca bogactwo za czasów Bolesława Chrobrego.
Z zawodowej ciekawości dociekam, czy w czasach Chrobrego istniał wymiar sprawiedliwości? Wiemy, że rozstrzygającym spory był panujący. Czy wtedy byli już obrońcy lub zawodowi pełnomocnicy?
Korpus obrońców praw
W pochodzących z XV w. Kronikach Jana Długosza znajduje się zapis o tym, że w 1016 r. książę Bolesław Chrobry po powrocie ze zwycięskiej wyprawy na Saksonię wydał polecenie zapewnienia wdowom i sierotom oraz ludziom ubogiego stanu prawa do obrony z urzędu, płatnej z kasy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta