Tęczowa adwokatura
Bez znalezienia mądrego konsensusu adwokatura nie stanie się prawniczym liderem w drodze do nowoczesności. A jej członkami są ludzie o najrozmaitszych życiorysach, doświadczeniach życiowych i poglądach – piszą adwokaci.
Już w piątek 25 listopada 2016 r. w Krakowie rozpocznie obrady Krajowy Zjazd Adwokatury. To dobry moment, by spróbować odpowiedzieć na pytanie: czym dzisiaj jest adwokatura?
Zgodnie z ustawą – Prawo o adwokaturze (UPoA) izbę adwokacką tworzą adwokaci i aplikanci adwokaccy. A skoro adwokatura – uwaga termin ustawowy, choć nieposiadający ustawowej definicji – składa się z izb, należy przyjąć, że adwokaturę tworzą prawnicy wpisani na listy adwokatów i aplikantów adwokackich.
Członkami adwokatury są zatem ludzie o najrozmaitszych życiorysach, doświadczeniach życiowych i poglądach:
− adwokaci wiekowi, etosowcy pamiętający dobre czasy adwokatury z okresu stanu wojennego, procesy polityczne itd. i aplikanci, świeżo po studiach, którzy nawet nie mogą stawać przed sądami;
− adwokaci świadczący usługi prawne w ramach wielkich, także międzynarodowych korporacji prawnych i adwokaci, którzy prowadzą jednoosobowe kancelarie adwokackie;
−adwokaci, którzy wbrew literalnemu brzmieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta