Rynek kapitałowy jest krwiobiegiem gospodarki
Giełda to nie tylko miejsce spotkania popytu i podaży. To ekosystem, bez którego trudno wyobrazić sobie gospodarkę rynkową. Katarzyna Kucharczyk
Spółki, inwestorzy, banki, domy maklerskie, fundusze inwestycyjne i emerytalne, kancelarie prawne, agencje IR i PR – to tylko część podmiotów, które bezpośrednio związane są z giełdą. Na rynku głównym notowanych jest już niemal 490 spółek. To zarówno duże przedsiębiorstwa będące liderami w swoich branżach, jak i mniejsze podmioty. Łącznie zatrudniają prawie 800 tys. osób, a wielkość ich przychodów przekracza imponującą sumę 500 mld zł.
Liczne badania przeprowadzone w różnych krajach dowodzą, że dobrze rozwinięty i sprawnie działający rynek kapitałowy przyczynia się do szybszego wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy – podkreśla firma doradcza PwC. Szacuje, że spółki giełdowe odpowiadają za niemal jedną czwartą łącznej wartości inwestycji realizowanych przez sektor przedsiębiorstw w Polsce. Przyczyniają się też do większej innowacyjności dzięki prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. W województwach, w których udział spółek giełdowych w całkowitych przychodach wszystkich firm jest najwyższy, relacja nakładów badawczo-rozwojowych do PKB jest kilkakrotnie większa niż w innych regionach.
Bez zaufania ani rusz
Często giełda utożsamiana jest z emocjonującym handlem akcjami i szansą na wysokie zyski, bądź...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta