Dynamiczna część rynku z potencjałem inwestycyjnym
Małgorzata Gołębiewska | Zainteresowanie dobrze rokującymi artystami rośnie – mówi właścicielka galerii Art Agenda Nova
Rz: Art Agenda Nova jest już na rynku sztuki ponad 13 lat. Czy udało się wam wylansować konkretnych artystów?
Małgorzata Gołębiewska: Jesteśmy galerią prowadzącą stały research i trafne wybory decydują później o naszej wiarygodności. Zorganizowaliśmy debiutanckie wystawy Normana Leto, Tomka Kowalskiego, Bartka Kokosińskiego, Agnieszki Polskiej. Współpraca z tymi artystami trwała dłużej lub krócej, ale były to przemyślane działania. Jednym z najbardziej zaskakujących artystów, z którym mieliśmy okazję pracować przez lata, wymykającym się schematom i rutynie, jest Norman Leto. Z kolei dojrzałego i bardzo konsekwentnego w praktyce artystycznej, wrażliwego społecznie Łukasza Surowca reprezentujemy od czasu dyplomu do dziś. Te nazwiska mówią same za siebie. Współpracujemy intensywnie z Xaverym Deskur Wolskim i Andrzejem Żygadło. Jeśli do tej pory nieliczni o nich słyszeli, to na pewno wkrótce się to zmieni.
Co w promowaniu młodych, jeszcze nieznanych artystów jest najtrudniejsze? Jakie wiążą się z tym koszty?
Kiedy nie możemy wyguglować nazwiska, nie ma zbudowanego CV, należy zacząć nad tym pracować, zorganizować wystawę, w jej konsekwencji pozyskać pierwsze opinie, teksty krytyczne, notki medialne. Należy postarać się o kontakty z kuratorami instytucji publicznych, zainspirować artystę do uczestnictwa w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta