Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nawet 25 lat więzienia za wyłudzanie VAT

27 lutego 2017 | Podatki

1 marca wejdzie w życie nowelizacja kodeksu karnego. Oszustom wystawiającym fikcyjne faktury, których wartość przekroczy 10 mln zł, będzie grozić kara prawie tak wysoka jak za zabójstwo.

Nowelizacja kodeksu karnego, która wejdzie w życie 1 marca br., wprowadza nowe typy przestępstw związanych z wyłudzeniem VAT.

Fałsz materialny ...

Jednym z nich jest podrobienie lub przerobienie faktury w celu użycia za autentyczną lub używanie jako autentycznej. Jest ono zagrożone karą pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat (art. 270a § 1 k.k.). Przestępstwo to będzie polegać na podrobieniu lub przerobieniu faktury w zakresie okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej lub jej zwrotu albo zwrotu innej należności o charakterze podatkowym lub na używaniu takiej faktury za autentyczną (tzw. fałsz materialny dokumentu w postaci faktury). Do popełnienia tego czynu (w typie podstawowym) wystarczające będzie podrobienie lub przerobienie pojedynczej faktury, jako że kwota należności ogółem, na którą będzie opiewać faktura, nie będzie miała znaczenia dla bytu tego przestępstwa.

...lub intelektualny dokumentu

Karalne będzie również wystawianie fikcyjnych faktur, których wartość jest znaczna, tzn. przekracza 200 000 zł w czasie popełnienia czynu (art. 271a § 1 k.k.). W tym przypadku ustawodawca penalizuje poświadczenie nieprawdy co do okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej lub jej zwrotu albo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10686

Wydanie: 10686

Spis treści
Zamów abonament