Ubezpieczenie GAP w kosztach firmy
Wydatek na ubezpieczenia utraty wartości samochodu osobowego może zostać w całości rozliczony przez przedsiębiorcę w jego rachunku podatkowym jako koszt pośredni.
- Czy składki na ubezpieczenie utraty wartości pojazdu (GAP) w całości mogą zostać uznane za koszty podatkowe? – pyta czytelniczka.
Przedsiębiorcy będący stroną umowy leasingu często korzystają z ubezpieczenia GAP (Guaranteed Asset Protection), które pokrywa różnicę pomiędzy wartością fakturową nowo zakupionego pojazdu lub wartością z polisy AC/OC a jego wartością rynkową z dnia szkody całkowitej. Pojawia się zatem pytanie, czy składki takie mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.
PRZYKŁAD
Adam Kowalski zawarł umowę leasingu samochodu osobowego o wartości 150 000 zł. W trzecim roku użytkowania, z winy osoby trzeciej samochód uległ uszkodzeniu w wyniku kolizji. Wypłacone z polisy OC sprawcy odszkodowanie wyniosło 80 000 zł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta