Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ubezpieczenie GAP w kosztach firmy

27 lutego 2017 | Podatki | Joanna Litwińska

Wydatek na ubezpieczenia utraty wartości samochodu osobowego może zostać w całości rozliczony przez przedsiębiorcę w jego rachunku podatkowym jako koszt pośredni.

- Czy składki na ubezpieczenie utraty wartości pojazdu (GAP) w całości mogą zostać uznane za koszty podatkowe? – pyta czytelniczka.

Przedsiębiorcy będący stroną umowy leasingu często korzystają z ubezpieczenia GAP (Guaranteed Asset Protection), które pokrywa różnicę pomiędzy wartością fakturową nowo zakupionego pojazdu lub wartością z polisy AC/OC a jego wartością rynkową z dnia szkody całkowitej. Pojawia się zatem pytanie, czy składki takie mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

PRZYKŁAD

Adam Kowalski zawarł umowę leasingu samochodu osobowego o wartości 150 000 zł. W trzecim roku użytkowania, z winy osoby trzeciej samochód uległ uszkodzeniu w wyniku kolizji. Wypłacone z polisy OC sprawcy odszkodowanie wyniosło 80 000 zł...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10686

Wydanie: 10686

Spis treści
Zamów abonament