Wydatki na ulepszenie powiększają wartość początkową obiektu
Kwot wydanych na przebudowę, adaptację, rekonstrukcję lub modernizację środka trwałego przekraczających 3500 zł nie można ujmować jako koszty uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 20 grudnia 2016 r. (2461-IBPB-1-3.4510.1011.2016.1.AB).
Spółka działa w branży nieruchomościowej. Oprócz tej działalności podejmowała także inwestycje związane z wytwarzaniem energii elektrycznej. W celu uruchomienia elektrowni wodnej, spółka nabyła grunt zabudowany zabytkowym młynem oraz budynkiem pomocniczym. Planowana pierwotnie inwestycja okazała się jednak nieopłacalna i spółka przebudowała zakupione nieruchomości na budynki mieszkalne w celu wynajmowania lokali jako apartamentów turystycznych lub ich sprzedaży. W ramach przebudowy spółka poniosła wiele wydatków, m.in. na przygotowanie dokumentacji budowlanej, projektów, map, ekspertyz, audytów, na prace zabezpieczające i porządkowe, energię elektryczną, jak również na prace budowlane (w szczególności na wymianę pokrycia dachowego i tynków) oraz nadzór architektoniczny i budowlany. Wskazane nakłady przekraczały wartość 3500 zł i były, co do zasady, księgowane na koncie: „środki trwałe w budowie"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta