Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy zabytkowy budynek jest zwolniony z podatku od nieruchomości

27 lutego 2017 | Podatki | Hubert Szyszczyński

Stwierdzenie przez organ podatkowy czy obiekt wpisany do rejestru zabytków jest prawidłowo utrzymywany oraz konserwowany nie wymaga zwrócenia się w tej kwestii o zajęcie stanowiska przez organ konserwatorski.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 12 grudnia 2016 r. (I SA/Kr 1257/16).

Spółka jest współwłaścicielem nieruchomości zabudowanej kamienicą, wpisanej do rejestru zabytków. W trakcie postępowania organ podatkowy ustalił, że w budynku zostały samowolnie wykonane roboty budowlane. Nie zostały także poczynione prace mające na celu dostosowanie obiektu do wymogów konserwatorskich. Ma to wpływ na zwolnienie z podatku od nieruchomości, wynikające z art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Według organu, ze względu na status przedsiębiorcy przysługujący spółce, nieruchomość należy opodatkować stawką właściwą dla nieruchomości i budynków związanych z działalnością gospodarczą. Organ podatkowy przeprowadził analizę przesłanek przewidzianych w przepisach ustalających ww. zwolnienie. W jego ocenie, nie został spełniony warunek utrzymania i konserwacji zgodnie z przepisami o ochronie zabytków, gdyż organ konserwatorski wydał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10686

Wydanie: 10686

Spis treści
Zamów abonament