Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pięć lat na korektę VAT od inwestycji w obcym środku trwałym

27 lutego 2017 | Podatki | Aleksandra Napiórkowska

Inwestycja w obcym środku trwałym stanowi u inwestora odrębny od budynku czy budowli środek trwały podlegający amortyzacji według określonych dla niego reguł, a nie według zasad odnoszących się do nieruchomości.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 grudnia 2016 r. (I FSK 255/15).

Spółka poniosła wydatki na przystosowanie wynajmowanych lub wydzierżawionych lokali lub budynków do stanu odpowiadającego potrzebom prowadzonej działalności. Wydatki na ulepszenie środka trwałego niebędącego własnością spółki są traktowane jako inwestycja w obcym środku trwałym. Po oddaniu inwestycji do użytkowania może wystąpić konieczność korekty podatku naliczonego. W związku z tym spółka zapytała organ podatkowy czy korekta odnosząca się do towarów i usług składających się na inwestycję w obcym środku trwałym może zostać zrobiona w okresie 10-letnim. Spółka podniosła, że nakłady na inwestycję w obcym środku trwałym, będącym nieruchomością, należy ujmować w grupie właściwej dla środka trwałego, który podlega ulepszeniu i amortyzować według stawek uwzględniających tę klasyfikację.

Organ podatkowy w interpretacji IPPP1/443-803/13-2/MPe nie podzielił stanowiska spółki, uznając że skoro inwestycje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10686

Wydanie: 10686

Spis treści
Zamów abonament