Pięć lat na korektę VAT od inwestycji w obcym środku trwałym
Inwestycja w obcym środku trwałym stanowi u inwestora odrębny od budynku czy budowli środek trwały podlegający amortyzacji według określonych dla niego reguł, a nie według zasad odnoszących się do nieruchomości.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 grudnia 2016 r. (I FSK 255/15).
Spółka poniosła wydatki na przystosowanie wynajmowanych lub wydzierżawionych lokali lub budynków do stanu odpowiadającego potrzebom prowadzonej działalności. Wydatki na ulepszenie środka trwałego niebędącego własnością spółki są traktowane jako inwestycja w obcym środku trwałym. Po oddaniu inwestycji do użytkowania może wystąpić konieczność korekty podatku naliczonego. W związku z tym spółka zapytała organ podatkowy czy korekta odnosząca się do towarów i usług składających się na inwestycję w obcym środku trwałym może zostać zrobiona w okresie 10-letnim. Spółka podniosła, że nakłady na inwestycję w obcym środku trwałym, będącym nieruchomością, należy ujmować w grupie właściwej dla środka trwałego, który podlega ulepszeniu i amortyzować według stawek uwzględniających tę klasyfikację.
Organ podatkowy w interpretacji IPPP1/443-803/13-2/MPe nie podzielił stanowiska spółki, uznając że skoro inwestycje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta