O pożytkach z filozofii dla miasta i jego rozwoju
Determinizm, fenomenologia. Te poważnie brzmiące terminy filozoficzne w praktyce miasta pokazują nasze nastawienie. Czy chcemy rządzić i decydować, czy też chcemy współdziałać, współpracować i współtworzyć miasto.
Determinizm wyklucza przypadek. Ta oświeceniowa wiara, że poczucie losowości jest tylko niedostatkiem informacji, tworzy złudne poczucie władzy. Wiem, więc władam. Wiem, jak ma być, więc planuję. Ale przecież rzeczy, obiekty, są poza nami, oddziałują wrażeniem. Fenomenologia, czyli intencja łącząca umysł z przedmiotem, jego treścią, pozwala nam na wolność w działaniu, marzenie i możliwość odczuwania wrażeń, ale i odpowiedzialność.
Czy rządzić i decydować o przestrzeni, o losie jej mieszkańców, czy mieć deterministyczne podejście staroświeckiego modelu planowania przestrzennego i planów miejscowych, które definiują przeznaczenie terenu i określają, co gdzie ma być. Czy nie jest to pozbawianie wolnej woli nas, mieszkańców miasta? Planów, które przyjmują, że ekspert wie lepiej i determinuje możliwości naszej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta