Pokrycie kosztów pobytu cudzoziemca w Polsce jest jego przychodem
Sfinansowanie przez pracodawcę kosztów procedur legalizacji pracy oraz pobytu pracowników oddelegowanych do pracy w Polsce oraz ich rodzin, w tym także wydatków związanych z wydaniem polskiego prawa jazdy dla osób posiadających nabyte za granicą uprawnienia do kierowania pojazdami jest nieodpłatnym świadczeniem i powoduje powstanie po stronie pracownika przychodu ze stosunku pracy.
Takie stanowisko zaprezentowała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 21 grudnia 2016 r. (3063-ILPB1-3.4511.162.2016.1.WS).
Spółka zatrudnia w Polsce na podstawie umowy o pracę zarówno cudzoziemców oddelegowanych do pracy w Polsce z centrali firmy za granicą, jak i cudzoziemców „pozyskanych" z lokalnego (polskiego) rynku pracy. Pracownicy ci przebywają w Polsce wraz z rodzinami (żona, mąż, dzieci). W związku z oddelegowaniem spółka zapewnia pracownikom różnego rodzaju świadczenia, w tym m.in. pokrywa koszty związane z legalizacją ich pracy oraz legalizacją pobytu w Polsce oraz dopełnieniem innych obowiązków imigracyjnych i rejestrowych. Takie same świadczenia jak pracownikom oddelegowanym do pracy z centrali spółka zapewnia pracownikom – obcokrajowcom „pozyskanym" z krajowego rynku pracy.
W związku z tym spółka wystąpiła do Izby Skarbowej w Poznaniu z pytaniem, czy pokrycie przez nią tych kosztów jest nieodpłatnym świadczeniem i powoduje powstanie po stronie pracownika przychodu ze stosunku pracy w myśl art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Zdaniem spółki, zapewnienie pracownikowi świadczenia w postaci poniesienia kosztów legalizacji jego pracy i pobytu (wraz z pobytem rodziny) w Polsce nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta