Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Winni są także ekonomiści

27 lutego 2017 | Ekonomia

Polityka gospodarcza prowadzona w ostatnich latach przez rządy w różnych krajach zawiodła, co stworzyło pożywkę dla rozwoju rozpaczliwych, choć ekstremalnie groźnych zachowań społecznych.

Maciej Bałtowski

Andrzej K. Koźmiński w tekście „Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm" („Rzeczpospolita", 2 lutego 2017 r.) przedstawił analizę różnych narodowych odmian ideologii i polityki gospodarczej nawiązujących do Trumpowskiego hasła „America first", które zdobywają szerokie poparcie społeczeństw w wielu krajach świata.

Źródeł nowego nacjonalizmu upatruje, niewątpliwie słusznie, w degradacji klasy średniej i niższej średniej, w rozdźwięku między aspiracjami dużych grup obywateli a możliwościami ich zaspokojenia. A to z kolei wywołane jest, jego zdaniem, rozwojem technologii i postępem procesów globalizacyjnych.

Anachroniczna teoria ekonomiczna

Problem nowego nacjonalizmu, ze względu na jego potencjalne skutki geopolityczne i ekonomiczne, które mogą prowadzić do zanegowania dorobku cywilizacyjnego ostatnich dziesięcioleci, jest jednym z najważniejszych wyzwań intelektualnych współczesności. Wymaga wielostronnej debaty publicznej.

Zgadzając się z analizą prof. Koźmińskiego, uważam, że źródła problemu leżą także w innym obszarze. Zawiodła polityka gospodarcza prowadzona w ostatnich latach przez rządy w różnych krajach, co – w warunkach zmian technologicznych i presji globalizacyjnej – stworzyło pożywkę dla rozwoju różnych rozpaczliwych w gruncie rzeczy, choć ekstremalnie groźnych zachowań...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10686

Wydanie: 10686

Spis treści
Zamów abonament